Introcamp – deň tretí, alebo tiež – Ako sa pestuje ryža

Ráno som sa zobudil opäť veľmi skoro. Prevaľoval som sa na posteli a rozmýšľal. A to je asi to najhoršie, čo sa Vám môže stať, keď ste ďaleko od domova. Mať čas premýšľať. Premýšľať nad tým, o koľko jednoduchšie by to pre mňa bolo, keby som zostal na Slovensku. Preto sa vždy snažím robiť niečo iné, ako rozmýšľať. Ráno je preto pre mňa asi najťažšia časť dňa. Každé ráno rozmýšľam nad tým istým. No ale ako ide deň, je to už vždy len lepšie a lepšie. 😊 Nie inak tomu bolo aj tretí deň môjho pobytu v Introcampe.

Po osviežujúcej sprche som sa na recepcii chvíľku porozprával s ostatnými výmennými študentmi a spoločne s nimi som sa presunul na raňajky. Podľa toho, čo sme už vedeli, mali sme aj dnes mať program poriadne nabitý.

Keď sme sa zhromaždili v auditóriu, ponúkli nám na výber z dvoch aktivít. Buď môžeme ísť plávať do bazénu alebo môžeme pliesť náramky. Keďže som bol príliš lenivý na to, aby som sa išiel prezliecť 😄rozhodol som sa pre náramky. A rozhodnutie som neoľutoval, pretože som pri tom spoznal kopu nových ľudí a dozvedel sa veľa nových vecí. Skrátka, bola to zábava.

Keď som po krátkej prestávke na desiatu prišiel na recepciu, kde sme plietli náramky, ostal som mierne zaskočený. Stálo tam mne úplne neznáme dievča a čakalo na mňa. Nechápal som, prečo hľadá práve mňa, keďže som ju absolútne nepoznal. Až keď sa mi prihovorila, pochopil som dôvod. Ozvala sa totiž ku mne slovensky! Dozvedel som sa od nej, že sa volá Julieta a že pred dvoma rokmi bola na Slovensku na ročnej výmene. Bolo veľmi, veľmi super, keď som zase počul slovenčinu. Bola síce trochu lámaná, ale vzhľadom na náročnosť môjho rodného jazyka a jeho gramatiky bolo obdivuhodné, že sa Julieta takto naučila hovoriť za jediný rok.

Spomínal som desiatu. Nielen desiata, ale aj obedy a vôbec všetky jedlá v Introcampe bolo veľmi chutné. Mňa najviac oslovili rôzne čerstvé džúsy, ktoré sa podávali ku každému jedlu.

Po obede sme sa všetci vybrali na exkurziu o pestovaní a spracúvaní ryže. Dozvedel som sa napríklad, že najkvalitnejšia je najdlhšia ryža. Teda, že krátkozrnné ryže nemajú takú vysokú kvalitu, ako dlhozrnné. Šokovala ma informácia, že existujú podvodníci, ktorí k ryži pridávajú plast, ktorý vyzerá ako ryža, aby zväčšili jej objem. Neviem koľko je na tom pravdy, ale tak nám to bolo na exkurzii povedané. Cestou na hotel sme sa ešte zastavili pozrieť jazerá neďaleko Alvaráda. Bol tam dokonca aj obchodík, ale keďže nám nikto nepovedal, že sa tam budú dať kúpiť veci, nemal som so sebou peniaze.

Vraj najkvalitnejšia ryža v Kolumbii

Po príjazde na hotel sme mali chvíľku rozchod, po ktorom nás zavolali do auditória. Tam sme

v skupinách hrali rôzne hry. Mňa najviac zaujala tá, nazvaná “prekroč čiaru, ak…”. Princíp hry spočíva v tom, že sú skupine ľudí položené rôzne otázky. Ak je otázka, resp. tvrdenie pre vás pravdivé, vystúpite z davu a prekročíte pomyselnú čiaru. Otázky sú rôzneho typu. Napríklad “Prekročte čiaru, ak vás vychovávala iba matka.” “Prekročte čiaru, ak ste niekedy urobili niečo, čo sa považovala za ženské/mužské (ženské pre mužov a mužské pre ženy)”. Táto hra má veľa rôznych vysvetlení. Niekto hovorí, že vás má zblížiť so skupinou, v ktorej ste. Druhý zase povie, že všetci máme niečo spoločné, o čom sa môžeme rozprávať a práve to nás spája. Na konci hry bola otázka. “Prekročte čiaru ak Vám nebude vadiť, že vás všetci objímeme.” Takéto zakončenie hry bolo veľmi dojemné. Ľudia si začali uvedomovať, aké to je, keď ostatným na vás záleží. Po tejto hre plakalo veľa ľudí. Dojemný koniec hry v kombinácii s mojim smútkom za domovom spôsobil, že ani ja som sa neubránil slzám.

K večeru sme sa učili španielsku pesničku “Soy Yo” (ja som ja). Tiež nás to spojilo a na konci sme všetci tancovali a spievali. Bol to nádherný moment. Nikomu nezáležalo na tom, ako vyzeráte, akého ste vierovyznania, či farby pleti. Podstatné bolo, že sme ľudia. Ľudia, ktorí vedia medzi sebou vychádzať a nájsť to, čo nás spája a nie to, čo by nás mohlo rozdeľovať.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s