Vianoce v Kolumbii

Pre väčšinu výmenných študentov sú Vianoce zrejme najťažšia časť výmeny. Niekoľko študentov dokonca pred Vianocami ukončilo výmenu a odišlo domov. Tí čo zostali boli zase dosť smutní. V mojom distrikte takto pred Vianocami odišli tri dievčatá a podľa toho, čo som počul, viacero ďalších o tom uvažovalo.

Za seba môžem povedať, že vianočné obdobie som vôbec nevnímal ako problém, či nejakú zaťažkávajúcu skúšku. Vianoce totiž pre mňa znamenajú v prvom rade rodinu, sneh, dobré jedlo a v neposlednom rade aj vianočné pesničky. V Kolumbii bývam v meste Ibagué, kde je každý deň teplota 30 stupňov. Sneh tu teda logicky nebol, veď som každý deň chodil iba v kraťasoch. Dokonca aj na Štedrý deň mi host rodičia povedali, že si mám dať kraťasy. Ja som ale chcel byť slušne oblečený, tak som si zobral rifle a košeľu. Takže počasie tu absolútne nepripomínalo Vianoce. Rodinu tu mám iba kolumbijskú, teda to som nebral do úvahy. Čo sa týka dobrého jedla – viac krát som už písal, že miestne jedlo mi veľmi nechutí. Na Vianoce tiež nemajú na jedenie nič, čo by mi zachutilo. Takže ani jedlo mi tu nepripomínalo Vianoce. Veľmi mi chýbali mamkine koláčiky, babkin kysnutý koláč – materák a poriadna vianočná kapustnica. No a ešte k vianočnej hudbe. Na Vianoce sme tu počúvali mexickú hudbu. Teda ani v tom nebol žiaden aspekt slovenských Vianoc. Preto som vianočný čas zvládal celkom v pohode.

Jediné, čo mi to tak trošku pripomínalo naše Vianoce bolo kupovanie darčekov pre moju host rodinu. Tu v Kolumbii ale darčeky neberú dospelí až tak vážne. Dostávajú ich skôr deti. To sa odzrkadlilo aj na počte darčekov položených na zemi. Žiadalo by sa napísať „pod vianočným stromčekom“, ale moja host babka žiadny nemala. Darčekov tak bolo asi deväť, z toho tri boli odo mňa. Vtedy sa ma na chvíľu zmocnil smútok, lebo doma na Slovensku si vždy dávame veľa darčekov. Veľakrát sú to iba maličkosti, vždy však potešia. Netvrdím, že deväť darčekov je málo, ale Vianoce sme oslavovali u babky dokopy šiesti. Boli sme tam my (moja host mama a otec a ja), babka, ujo a teta. Bolo to vážne zvláštne. Možno to moja rodina na Slovensku má inak ako ostatné, ale u nás si darčeky dáva aj ocko s mamkou a všetci navzájom, tu si host rodičia nedali nič. Viem, že Vianoce nie sú len o darčekoch, ale musíte uznať, že na darčeky sa teší každý 😊

Zvláštnosťou miestnych Vianoc je, že štedrovečerná večera sa podáva až o polnoci. Tu v Kolumbii je to tradícia. Na večeru sme mali mäso na viac spôsobov. Všetko mäso ale bolo na studeno. Aby som host rodine ukázal, čo jeme na Vianoce u nás doma, pripravil som pravý slovenský zemiakový šalát. Nikdy predtým sa mi nezdalo, žeby šalát mohol mať nejakú komplikovanú prípravu. Mamka ho vždy urobila raz-dva. Ja som však nad jeho prípravou strávil takmer tri hodiny. Jednak som nemal všetky potrebné ingrediencie, navyše sa mi nedarilo uvariť zemiaky a zeleninu. Pôvodne som mal prísľub, že mi pri príprave šalátu bude pomáhať aj naša slúžka. No tá len ležala na gauči a nič nerobila, keďže ja som v podstate zaberal celu kuchyňu. Na počudovanie všetkým môj zemiakový šalát chutil. Mne až tak nie, ale tváril som sa, že je úžasný. Na večeru, okrem môjho šalátu, sme mali iba mäso a syrové guličky (buñuelos). Pred večerou sme mali ešte Novenu, čo je miestna tradícia, o ktorej napíšem ďalší článok. Počas večere k nám zavítali nejaký kamaráti, ktorí si zatancovali počas toho, ako sme mi ostatní večerali. Dali sme im nejaké jedlo a odišli. Bolo to pre mňa zvláštne, pretože u nás doma je počas štedrovečernej večere vždy kľud a len v pozadí hrá vianočná hudba. Tiež pre mňa bolo prekvapením, že sme si darčeky otvorili tesne pred začatím večere. Keď sme otvárali darčeky, taktiež sme sa pri všetkom fotili. Teda fotila má moja host rodina, zrejme aj to patrí k ich tradíciám. Ešte sa pristavím pri večeri. Ako dezert sme mali figy v sladkej šťave so syrom a marakujový dezert. Nič z toho neobľubujem, ale aby som neurazil dal som si marakujový dezert. V podstate to bola koncentrovaná marakujová šťava s mliekom. Bolo to prehnane sladké, ale dalo sa to zjesť. Po večeri sme sa so všetkými rozlúčili vydali sa domov si pospať.

Môj slovenský šalát 😊❤️

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s